Východ: 

Gruzie

 

Gruzie nás mile překvapila svou pohostinností, vřelostí, nádhernou přírodou a také snadností cestování. Všude se dobře najíte, kdekoliv snadno přespíte (stan si můžete rozbalit prakticky kdekoliv), téměř odkudkoliv kamkoliv se vcelku snadno přepravíte... A dokonce i ve 3000 m n./m. se připojíte k internetu :-) Nadšení po návratu jsme se tak rozhodli pro vás sepsat pár informací, které by vám mohly pomoct, pokud se chystáte do Gruzie také zavítat :-) 

 

Praktické informace

- hlavní město: Tbilisi
- měna: Lari (GEL), drobné jsou Tetri, 1 GEL = cca 11 CZK (2016)

- tísňové volání: 112
- zásuvky evropské (netřeba redukce)
- hlavní mezinárodní letiště: Tbilisi, Kutaisi

 

Obecné rady

Vždy se vyplatí nejprve zajít do infocentra a zjistit si aktuální informace o dopravě, cenách taxi, zajímavých místech v okolí apod. Většinou není problém sehnat kdekoliv v turistických oblastech guesthouse k přespání nebo taxi. Nám se např. v Kutaisi osvědčilo, že jsme vystoupili z maršrutky, hned k nám přiskočil taxikář a doporučil nám hostel, že nás k němu i zaveze. Báli jsme se, že se nás snaží navrtat do něčeho nevýhodného, ale opak byl pravdou. Hostel byl kousek od centra, levný, čistý a hezký. Celkově se nás nesnažil nikdo moc natáhnout, ale je dobré se vždy dopředu ptát na cenu a znát obvyklé ceny z průvodce nebo infocentra.

 

SIM karta v Gruzii

Vyplatí se pořídit si SIM kartu místního operátora, jednak se může někdy hodit zavolat si taxi, ale hlavně se podívat na internet. My hned na letišti koupili předplacenou kartu od MagtiCom, sice  trochu dražší (30 lari za 6GB dat a 60 min. volání), ale signál byl dobrý i v horách - většinou jsme chytali 4G (kam se hrabou Krkonoše ! :D )

 

Otevírací doba

Obchody jsou otevřeny většinou od 10:00 do 21:00, trhy od 9:00, ve městech ale jednoduše naleznete spoustu obchůdků s jídlem otevřených 24 hodin denně. Restaurace bývají otevřené od 10:00, může být tedy trochu problém sednout si na snídani brzy ráno. Muzea a galerie jsou většinou zavřené v pondělky. 

 

Ceny v Gruzii

Celkově jsou ceny v Gruzii pro nás velice příznivé - buď stejné nebo povětšinou mnohem nižší než u nás.

Například:
churchkhela - běžná cena je 2 lari, na turistických místech vám ji budou prodávat za 3-4 lari, někde i dráž; nejlevnější jsme sehnali na trzích u nádraží směrem ke stadionu - menší za 1 lari, větší za 2 lari, velké za 2,50 lari
(sepíšeme více)   

 

 

 

Doprava do Gruzie a po Gruzii

 

Cesta do Gruzie

K cestě do Gruzie, do které jsme už dlouho toužili vyrazit, nám dala impuls valentýnská akce letecké společnosti Pegasus Airlines :-) Letenky za cenu 1+1 zdarma. Každého nás tak zpáteční cesta vyšla na něco málo přes 2 tisíce Kč :-) Připlatili jsme si jen za 20kg zavazadlo do podpalubí. Na tuto akci nás upozornil upomínáček www.cestujlevne.com a tak během několika minut bylo rozhodnuto - letíme do Gruzie! Odlet z Prahy s jedním několikahodinový přestupem v Istanbulu nám byl sice dva týdny před odletem o několik dní změněn a stejně tak cesta zpátky, ale naštěstí nám změna data nezpůsobila příliš velké těžkosti.

Mezinárodní letiště Tbilisi leží asi 17km od centra města. Je vybaveno free wi-fi "Tbilisi Loves You" (někdy je ale těžké se připojit, pravděpodobně kvůli přetížení). Na letišti je možno přespat. 

 

Přeprava po Gruzii

Gruzie nás asi nejvíce překvapila svou snadností přepravovat se z místa na místo! Především díky velice příznivým cenám taxi (kolikrát nižším než autobus u nás) a maršrutek jsme si jezdili pohodlně a nikde nečekali více než pár minut. Místní nám také vřele doporučovali stop (kterého jsme moc nevyužívali proto, že jsme se necítili jako nejlepší společnost bez znalosti ruštiny ani gruzínštiny). 

Po Tbilisi se pak můžete snadno přepravovat metrem, maršrutkou nebo taxi. Pro taxi při přepravě po městě platí jednotná cena 3 lari, o kterou si ale musíte říct předem při nástupu do taxi, je to spíše cena pro místní, ozvěte se tedy, že o ní víte.

 

Ceny dopravy v Tbilisi

maršrutka Tbilisi z letiště do centra 0,50 lari
taxi Tbilisi z letiště do centra běžná cena 15 lari
metro Tbilisi 0,50 lari (je třeba koupit elektronickou kartu za 2 lari, kterou si přednabijete libovolnou částkou a pak na ní můžete cestovat v libovolném počtu cestujících za 0,50 lari na osobu)
maršrutka po Tbilisi 0,50 lari s kartou nebo 0,80 lari bez karty
taxi Tbilisi po centru 3 lari 

 

 

 

Mapy Gruzie

Osvědčily se nám free offline turistické mapy do mobilu - aplikace wikiloc nebo locus. Mapy lze stáhnout z www.wikiloc.com a www.openandromaps.org/en/manual/locus-quick-install. GPS tracking od předchozích cestovatelů z Mestie to Ushguli: www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=9000214

 

Mapa Tbilisi ke stažení

Nejlepší mapu si stáhněte už před odjezdem na USE-IT ;) V infocentru si pak poproste o její papírovou podobu. Najdete zde skvělé tipy od místních mladých - vše na jednom místě ;) Kdo ještě mapy USE-IT neznáte, přečtěte si o jejich konceptu zde.

 

 

 

Gruzínština


Jazyková výbava do Gruzie

Pokud umíte rusky, máte vyhráno. Se starší generací se domluvíte rusky bez problémů. S mladší generací to ale může být problém. Umí trošku rusky, trošku anglicky. S ruštinou jako dorozumívacím jazykem místní problém nemají, ale Rusové zde příliš oblíbení nejsou (alespoň jak se nám jevilo z pozorování). Pro základní komunikaci místní potěší, když se naučíte pár jejich slovíček.Základní gruzínský slovníček

Ahoj - Gamardžoba
Nashledanou - Nachvamdis
Děkuji - Madlob
Mnohokrát děkuji - Didi madloba
Prosím - Gtkhovt
Na zdraví! - Gaumardžos!
Promiňte - Bodishi
Ano - Diakh
Ne - Ara
Kde je ? - Sad aris?

 

 


Gruzínská kuchyně


Co ochutnat z gruzínské kuchyně:

- khachapuri (placka z kynutého těsta plněná sýrem a vajíčkem)
- khinkali (knedlíčky typického tvaru plněné různými náplněmi, nejčastěji masem, sýrem nebo houbami)
- lobio (puré z fazolí s koriandrem, cibulí, česnekem a různým kořením, servírované v keramickém kotlíku)
- soko sulguni (hlavičky žampionů plněné sýrem)
- dedas puri (chléb ve tvaru lodičky)
- ojakhuri (smažené brambory s kousky opečeného masa, většinou vepřového)
- phkali (puré ze zeleniny s ořechy)
- churchkhela (ořechy v hroznové šťávě - ořechy navlečené na šňůrce a namáčené ve směsi z hroznové šťávy svařené se škrobem, usušené)
- chacha (vinná pálenka)
- víno

V restauracích není třeba nechávat dýško, již je započteno při závěrečné platbě a to ve výši 10-15% z útraty. Pokud jste ale byli v restauraci spokojeni, vždycky potěší nechat po zaplacení ještě něco navíc. Většinou kolem 1 lari nebo nějak zaokrouhlit. 

 

 

 

Dary a suvenýry

 

Co přivézt z Gruzie

- churchkhela
- svanetská sůl
- svanetská plstěná čapka
- gruzínský čaj
- tabák
- kuchařka s gruzínskými recepty (dá se sehnat v angličtině, nejlevněji v Tbilisi)
- sýr
- víno
- chacha
- koňak

 

 

 

Tbilisi

 

Která místa v Tbilisi rozhodně stojí za to neminout

Sirné lázně v městské čtvrti Abanotubani
Podle legendy byly lázně vystavěny na místě, na kterém králův sokol ... (dopsat)
Lázně jsme parádně využili po návratu nočním vlakem z hor, není báječnější sprchy po několika nocích ve stanu :-) Vstupné do společných sirných sprch stojí 3 lari, v pánské části vstupné zahrnuje kromě sprch i společnou lázeň a saunu.

Pokud chcete privátní místnost, lze za to utratit i přes 100 lari v lázních hned u náměstí, podle toho, zda máte k dispozici bazének s teplou vodou nebo saunu, pokud však člověk popojde trochu do kopce, tak si může užít čistou soukromou místnost s bazénkem s teplou vodou a studenou sprchou za 30 lari v Bakhmaro Baths (za 60 i se saunou) – tyto lázně můžeme jenom doporučit. Jediný problém spočívá v jejich nalezení, jsou zastrčené ve vjezdu za hotelem Old Tiflis mírně do kopce, chod najdete po projití parkoviště.

Otevírací doba: 7.30 hod - 1 po půlnoci, 5 Grishasvili St, Tbilisi

Divadlo Gabriadze 
se svojí marionetovou věží

Most míru
místními nazývaný Always Ultra

Katedrála Nejsvětější Trojice
známá pod jménem Sameba

Lanovka
k pevnosti nad městem (za 1 lari)

Trhy
se zeleninou a ovocem (např. u nádraží)


Restaurace v Tbilisi

Kde se skvěle najíst: 
Moulin Electrique
(doplníme více!)

 

 

 

Hory

 

Cesta do Mestie

Mestia je turistickým centrem horské oblasti Svaneti. Je to poměrně odlehlé místo, kam se lze dostat třemi základními způsoby: 1) Maršrutkou z Tbilisi/Kutaisi/Zugdidi, které většinou vyjíždějí po ránu nebo dopoledne 2) nočním vlakem Tbilisi-Zugdidi a dál navazující maršrutkou 3) letecky z Tbilisi/Kutaisi 4) Maršrutkou z Kutaisi a možná ještě jedním přestupem do Mami nebo Chvelpi, odkud se dá dojít za 1-1,5 dne do Usghuli.

ad1) takto jsme se dostávali my z Kutaisi do Mestie, cesta trvala asi 6 hod a mile nás překvapila, do Zugdidi je dobrá silnice, dál se pokračuje pomaleji v horských serpentinách, ale zato s nádhernými výhledy.

ad2) takto jsme jeli zpátky a dobré na této volbě je, že člověk ušetří za ubytování tím, že spí ve vlaku a o půl sedmé ráno vystoupí na hlavním Tbiliském nádraží, kde je hned na prvním nástupišti i úschovna zavazadel a poslední den lze strávit v Tbilisi. Nevýhodou je, že pravidelné maršrutky jezdí pouze ráno, ale ve skupině 4 lidí nebylo problém sehnat maršrutku/taxi a nechat se dovést přímo na vlak asi za 15 lari na osobu. Jen je dobré si ověřit čas odjezdu vlaku v infocentru nebo na internetu, protože řidič nám tvrdil, že vlak jede asi o půl hodiny později než nakonec jel, naštěstí jsme měli dostatečnou rezervu. V infocentru nám doporučovali si udělat placenou rezervaci, což není v Mestii úplně jednoduché, ale nakonec jsme se vešli do vlaku v pohodě i bez rezervace a měli lůžkové kupé pro 4 osoby jen pro sebe. Ve vlaku se nedá čekat žádný luxus - jsou tam koženková lehátka, voda na nepříliš čistém záchodě netekla a klimatizace fungovala jenom občas, ale celkově zajímavý zážitek :) Dobré je si říct u obsluhy vagonu o čistě povlečení - automaticky ho nedávají.

ad3) Zní to jako nejlepší nápad, rychlá a pohodlná cesta i s panoramaty, nevýhodou je, že z Tbilisi je nutné objednat několik týdnů dopředu a navíc je poměrně velká šance, že bude let kvůli počasí v horách zrušen, takže je nutné mít připravenou alternativu.

ad4) O této variantě jsme uvažovali, ale neuskutečnili jí kvůli počasí. Její výhodou je vyhnout se cestě z Usghuli do Mestie, která trvá 2,5 hodiny maršrutkou po drncavých cestách a není úplně levná - nám se se štěstím podařilo stopnout po cestě z Iprali do Usghuli maršrutku, která vezla Japonské turisty na fakultativní výlet a měla 4 volná místa, takže nás zbytek cesty do Usghuli, tři hodiny na prohlídku města a oběd a návrat do Mestie, vyšlo na 30 lari na osobu bez smlouvání. Odjížděli jsme v 15:00 z Usghuli, nejspíš se tam dají sehnat místa na cestu do Mestie v podobných maršrutkách. Náš plán byl nezacházet ani do Usghuli (asi nejhezčí město s věžemi, ale vlastně dost podobné všem ostatním) a z Iprali rovnou vyrazit po cestě pod el. vedením do Latpari passu a dolů do Mami. Pozor ovšem na převýšení: Laktpari pass - Mami je cca 1800 metrů, takže v opačném směru to bude možná cesta spíše na den a půl. Taky bude dobré si v infocentru ověřit, že skutečně ranní maršrutky z Chvelpi do Kutaisi jezdí, ale podle googlu by měly každý den ráno a cesta by měla trvat okolo 2 hodin, takže úspora času na cestě je dost velká. Na mapě je tato cesta částí tohoto treku: www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14006216.

 

Mezi Tbilisi a Kutaisi

Z Tbilisi lze přímou maršrutkou dojet až do Mestie, ale my jsme se rozhodli vyrazit do hor pomalu a po cestě navštívit zajímavá místa po cestě. Začali jsme nádherným klášterem v Mtschketě (takový český Říp a Karlštejn v jednom), nenechte si ujít rozhled od kaple Jvari – za 15 EUR vás tam vyveze taxi z hlavního náměstí. Po přespání ve stanu nedaleko Mtschkety jsme brzy ráno vlakem vyrazili do skalního města Ulpitishke. Když se jede vlakem, musí se vysednout ve stanici Kvakhvreli, odkud je to 2 km pěšky přes řeku od Ulpitishke, středověkého jeskyního města se zachovalými zbytky jeskyních svatyň a nádhernými výhledy do údolí od nově vystavěné kaple. Dále jsme pokračovali do Gori taxíkem za 15 lari/os. Obvykle se jezdí z Gori s využitím taxi tam, hodinu na prohlídku a zase zpátky, ale čekající taxikáři vás rádi svezou do Gori místo toho, aby celou hodinu čekali na své původní zákazníky. V Gori jsme prohlédli retro Stalinovo muzeum s jeho rodným domem a “train force one” (neměl rád letadla, tak všude cestoval vlakem). Lekci flexibilní veřejné dopravy jsme dostali při pokračování do Kutaisi. V infocentru nám poradili, ať nejezdíme vlakem - jediným oficiálním přímým odpoledním spojením, což by trvalo asi 5 hodin, ale raději si vezmeme levné taxi ke sjezdu na dálnici a zkusíme stopnout nějakou maršrutku Tbilisi-Kutaisi. Za 5 minut sedíme v taxíku a míříme k dálnici, zastavujeme v odstavném pruhu a ještě než stihneme na sjezdu zaplatit.

 

Svaneti

Rozhodli jsme se jít klasický 4-denní přechod z Mestie do Usghuli a rozhodnutí to bylo dobré :) Je to takový středně náročný trek přes tři hřebeny s nádhernými výhledy na ledovce zejména druhý a třetí den cesty. Spali jsme každý den ve stanu, ale každý den šlo přespat i v guesthousu u místních v nějaké vesnici, takže není ani potřeba stan brát. Navíc jde ve vesnicích nakoupit základní jídlo - chleba, voda, chacha. Nevýhodou je, že tato cesta je poměrně frekventovaná turisty a neprochází příliš odlehlými oblastmi.

Po cestě jsou dva kritické body. První je druhý den výstup z Chvabiani k lanovce, kde se lze snadno ztratit ze špatně značené cesty a skončit uprostřed rododendronů - což se stalo nám, ale naštěstí jsme zjistili, že rododenronovým porostem se lze prodrat i bez mačet :) Takže tady to chce často kontrolovat GPS.

Druhým kritickým bodem je přechod přes řeku Adischalu třetí den ráno. Koncem června dopoledne, když jsme se tam dostali, rozhodně nešla řeka přebrodit. Někteří odvážlivci jí riskantně přelézali po spadlém kmeni. Dobrou volbou bylo si už ve vesnici Adishi zaplatit koně na převoz přes brod, nebylo to drahé, holky na koně po cestě z Adishi k brodu naložily batohy a měli jsme o zážitek navíc při přecházení řeky. Byli i tací, kteří si objednali převoz až na místě, ale risk je v tom, že tam zrovna nemusí být žádný kůň - vždycky vyráželi z Adishi jenom na objednávku. Z toho také vyplývá, proč většina lidí chodí tento směr z Mestie do Usghuli, ale potkávali jsme i cestovatele, kteří šli opačným směrem. S nimi jsme si vyměnili informace, co nás na cestě čeká.

 

 


Více o Gruzii

8 reasons to travel to Georgia and Tbilisi EN

Na cestě po Svanetii (Česká televize) CZ, VIDEO

Na cestě po Kachetii (Česká televize) CZ, VIDEO

Vůně cizích krajů II.: Gruzie, nejstřeženější tajemství Kavkazu CZ, VIDEO

Cestománie: Gruzie - země bitev a mýtů CZ, VIDEO

Gruzie, nejstřeženější tajemství Kavkazu - Cestopisný dokumentární film, Francie CZ, VIDEO
sepsali pro vás Iveta & Jakub & Týna & Ondra, červen 2016

© iveta kulhavá (webdesign, celková koncepce a obsah stránek), eva kautzká (kód) / mapa stránek / kontakt